آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که با چالش صبح زود برخاستن از خواب روبه رو هستید؟ بله، و شما می دانید که چه قدر سحرخیز بودن، کارایی و تمرکز و انگیزه شما را بالا می برد، چیزی که هر کارآفرین موفق به آن نیاز دارد. تنها مشکل این است: شما از این متنفر هستید که زودتر از آن موقعی که مجبورید از خواب برخیزید. اگر واقعا دوست دارید که سحرخیز باشید، ولی از سوی دیگر هم برایتان مشکل است، نگران نباشید، دراینجا به تعدادی راهکار برای آسان تر کردن و حتی لذت بخش تر کردن این کار اشاره می کنیم: 

کیفیت خواب خود را بالا ببرید

بسیاری از مطالعات حاکی از این است که، ارتباطی بین انگیزه و REM sleep وجود دارد. REM مخفف حرکت سریع چشم ها می باشد، که بخشی از خواب دیدن است. اگر شما استراحت کافی نداشته باشید، با چندین بار چرخه REM، انگیزه و انرژی شما در زمانی که صبح باید از خواب برخیزید، کاهش می یابد. یکی از راه های غلبه بر این مشکل، توسعه یک برنامه روتین پیش از خواب است که یک استراحت با کیفیت را برای شما به ارمغان می آورد. در اینجا به چند راهکار برای کارآفرینان اشاره می کنیم:

کافئین مصرفی خود را کاهش دهید. در یک روز حداکثر یک الی دو فنجان قهوه مصرف کنید تا در نتیجه خواب بهتری داشته باشید.

دور از وسایل الکترونیکی بخوابید. روشنایی تلفن شما و صفحه تلبت و لپ تاپتان، درست قبل از زمان خواب می تواند به طور منفی روی الگوی خواب بدنتان تاثیر بگذارد. برای اجتناب از خستگی و فرسودگی مفرط، تلفن خود را در یک اتاق دیگر بگذارید.

یک کتاب بخوانید. بیل گیتس در هر شب به مدت یک ساعت مطالعه دارد تا کمک کند که بهتر به خواب برود.

همچنین فراهم سازی یک محیط خواب مناسب، می تواند بسیار سودمند باشد. اتاق خواب خود را تا جایی که می توانید تاریک کنید و از یک پنکه استفاده کنید تا سر وصدای اطراف را کم کند.

درک کنید که چرا سحرخیز بودن برای شما اهمیت دارد

ایجاد یک تغییر بدون درک واقعی این تغییر امکان پذیر نخواهد بود. چرا سحرخیز بودن برای شما خوب است؟ چرا می خواهید که در صبحگاه کارایی خود را بالا ببرید؟ آیا اعتقاد دارید که توسعه یک برنامه روتین صبحگاهی کامل، به شما  کمک می کند که وزنتان را کاهش بدهید و بدن سالمی داشته باشید، و همچنین اعتماد به نفس و انرژی بیشتری را برای شما در طول روز فراهم می کند؟ و یا اصلا اگر صبح زودتر بلند شوید، وقت بیشتری برای انجام کارهای مورد علاقه تان دارید؟ مثل خواندن و نوشتن و تمرکز کردن. اگر شما بدانید که چرا می خواهید سحرخیز باشید، این تغییر برای شما آسان تر خواهد بود.

ادامه در پست بعد...

منبع: http://www.entrepreneur.com/article/251008