شروع یک کسب و کار سخت است, شک نکنید.فرهنگ استارتاپی در حال رشد روز افزون است و از طرفی این رشد را نیز در کشور عزیزمان ایران نیز شاهدش هستیم, با استارتاپ ویکند های موفق و کارآفرینان جوانی که فعالیت های استارتاپی خود را خود جوش راه اندازی کردند.
راه اندازی یک استارتاپ موفق مانند داشتن یک ایده عالی , آسان نیست.
به همین منظور توصیه های کارآفرینان موفق دنیا میتواند ما را از راه آزمون و خطا دورتر کنید و دانش باعث کوتاه تر شدن راه موفقیت نیز میشود.

5 درس از 5 کارآفرین موفق دنیای استارتاپ

1.خیلی مهم است, شفاف باشید
Dick Costolo , موسس توییتر به این عقیده است که : بسیار بسیار تاثیر گذار است که با سرمایه گذارتان و مشتریانتان در مورد آینده شرکتتان روراست و صادق باشید. واضح بودن به این معنی نیست که بیزینس پلن تان را فردا بر روی صفحه فیس بوکتان به اشتراک بگذارید. اما مهم است که اخبار و طرح های مهم را مخفی نکنید.
میدانید چرا مهم است؟ زیرا وقتی  رازی که نگه داشتید از شرکتتان درز کند و بیرون رود اعتبارتان که همه چیز شما است در دنیای کسب و کار از بین خواهد رفت , به غیر ازین ,هیچوقت نخواهید فهمید چه کمکی از دست دادید.
2.کسب و کارتان را راه اندازی کنید چون مشتاق هستید, نه اینکه می خواهید کارآفرین شوید.
Scott Heifermanمدیر و موسس Meetup  : خیلی مهم است که تمرکزتان بر روی موضوعی باشد که شیفتتون میکند.او میگویید “اگر قبل از ما Meetup  ای وجود داشت, من حتما میرفتم برایشان کار میکردم بجای راه اندازی کسب و کارم”
هوش مالی میتواند فرصت های زیادی برایتان ایجاد کند, اما در آخر استارتاپ های موفق توسط افراد مشتاق (مشتاق کارشان نه پول) راه اندازی میشود که علاقه دارند محصول یا خدماتشون رو عرضه کنند چون اعتقاد دارند به آن.
3.سفت به ایده اصلیتان نچسبید.
Andrew Mason موسس سایت بزرگ تخفیف های گروهی Groupon؛به طور شفاف یان موضوع را بازگو کرده “شما دارید یک ابزار میسازید ,نه یک قطعه هنری. فریب ظاهر را نخورید. “مهم است که همیشه به خاطر داشته باشید, ایده تان با روند کسب و کارتان دست خوش تغییر خواهد شد و یک چیزِ جدید در راه  خواهد بود.
کلید راه اندازی یک استارتاپ موفق انعطاف پذیری و چابکی است نه اینکه قابلیت هرچه سفت تر چسبیدن به ایده تان.
4. “نه” گفتن چیز بدی نیست.
Chris Prescott مدیر موسس Fantasy Shopper عقیده دارد : مهم است بدانید چه وقت های باید “نه” بگید, تا یادبگیرید بر روی هدفتان تمرکز کنید. مخصوصا در اولین فاز استارتاپتان, خیلی وسوسه انگیز است به هر فرصت و سرمایه گذاری بله بگید, اما مواظب باشید با این کار کلاس کاریتان را پایین خواهید آورد.
هرچه زودتر یاد بگیرید اولویت بندی کنید, همانقدر استارتاپ شما پیش خواهد رفت.
5.اولویت اول ,خودتان هستید.
Jared Kim , مدیر موسس سایت Forge میگوید : بسیار تعیین کننده است در زمان راه اندازی کسب و کارتان به خودتان نیز توجه کنید. این واقعیت دارد: اکثر موسسان استارتاپ شب تا صبح یک ضرب کار می کنند تا اینکه به نقطه فرسودگی میرسند, بعد آیا توقع دارید تا انتهای مسیرتان روان و موثر ادامه دهید؟ احتمالا شما و شرکتتان به ثروت یکشبه دست پیدا نخواهد کرد پس مرافب خودتان و کارمندانتان باشید اگر دارای شغلی با مسولیت بالا نیز هستید.
استارتاپ ها کسب و کارهای جدی هستند, اما اسرارآمیز نیستند.کار سخت, فداکاری و یک استراتژی خوب شما را به راه درست هدایت میکند و اجازه نمیدهند سود شما صفر باشد, اما نباید در هرکدام افراط کنید.

منبع : سایت http://www.entrepreneur.com